VITAJTE HARMONIZÁCIA LADIČKAMI HARMONICKÉ ŠTVRTKY PIANO-HEALING E-SHOP
O NÁS ŠUM DAŽĎOVÉHO PRALESA BABIČKINE RECEPTY MASÁŽE CENNÍK
KURZY ESENCIÁLNA KOZMETIKA GEOPATOGÉNNE ZÓNY KVAPKA KRVI

LINKY

AKCIE OZDRAVNÉ POBYTY REFERENCIE KRIŠTÁLY KONTAKT

Liečenie pitím vody
Prírodná detoxikačná, liečivá a chudnúca kúra

Zelenina/ovocie ku orgánom

Kokosový olej
Cibuľa
Zázvor ako liek
Liečba rakoviny javorovým sirupom a sódou
Tinktúra proti kliešťom
Liečivý dar paradajok
Potraviny proti Alzheimerovi

 

 

Pokiaľ máte záujem dostávať informácie o novinkách a zľavových akciách emailom, pošlite prosím email s vašou adresou na:

alena@oazaharmonie.sk

 

 

 

Babičkine recepty

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Toto je podstránka zozbieraných prírodných receptov.
Ak poznáte nejaký osvedčený,
pošlite mi ho prosím emailom
,
zverejním ho tu.

* * * * *

Zázvor ako liek

V staroveku zázvor nazývali „panacea“ liek od všetkých chorôb. V kuchárstve nachádza najširšie použitie. V medicíne - všeliek!

Obsahuje v sebe skoro všetky nevyhnutné aminokyseliny. Jeho optimálne použitie v potrave v malých dávkach znásobuje vnútorné teplo, vzbudzuje chuť, podporuje látkovú premenu, vyťahuje z organizmu hlieny.
Zázvorový čaj – skvelý prostriedok od prechladnutia.
Pálivý zázvor riedi krv, vďaka čomu je mozog lepšie zásobovaný kyslíkom, aktivizujú sa zmyslové funkcie a schopnosti vnímania (intelektu).
Z tohto dôvodu je veľmi užitočný pre ľudí zamestnaných intelektuálnou prácou.
Korenistá vôňa zázvoru odstraňuje zvýšenú vyčerpanosť, skleslosť, apatiu, zosilňuje sa viera v seba, komunikatívnosť a pôvab.

Zázvorový čaj je mocný joginský prostriedok.
Tibetskí mudrci trvajú na tom, že po jedle je nevyhnutne piť zázvorový čaj. Tento nápoj, varený s kúsočkom zázvoru má ľahkú ostro korenistú chuť. Obzvlášť sa hodí tomu, „kto priberie aj z vody“, kto má pomalý látkový metabolizmus a tuk sa u neho hromadí rýchlo. Zázvor obsahuje éterické oleje, množstvo vitamínov a nevyhnutné aminokyseliny. Zahreje a premení ťažobu na sladkosť. Zlepšuje trávenie, podnecuje tvorbu žalúdočných štiav a normalizuje krvný obeh. Zázvorový čaj odoberie bolesti v bruchu. Všetky tieto zázračne vlastnosti zázvorového čaju sú spojené s tým, že sám zázvor obsahuje veľké množstvo biologického „ohňa“ ktorý upravuje látkový metabolizmus.

Obzvlášť je užitočný v chladnom počasí. Vo východnej medicíne sa domnievajú, že zázvor upevňuje pamäť.
Zázvor vo forme kapsule je veľmi účinný pri závrati a strachu zo závrate, cestovnej nevolnosti, zdvíhaní žalúdka. V Indii sa považuje za « koreninu od všetkých chorôb » Zázvorový čaj s citrónom - je najpopulárnejším zimným nápojom. Zázvorový čaj pomáha vrátiť chuť, dobrú náladu, sviežu farbu tváre a žiarivosť očiam. Okrem iného zázvorový čaj je vynikajúcim prírodným prostriedkom od prechladnutia, lieči zapálené hrdlo, kašeľ a nádchu.

Podľa ajurvedy zázvor aktivizuje a povyšuje v organizme horúcu pánsku energiu. Je dobrý pri prechladnutí. Arak (ryžový alkoholický nápoj) so zázvorovým čajom napomáha odstrániť z organizmu hlien, akoby ho spaľoval. Keď už je človek prechladnutý a má nádchu je to veľmi efektívny liek.
Zázvorový čaj tiež môže byť použitý ako osviežujúci nápoj (v tomto prípade sa nevarí, iba sa privedie do varu, podáva sa chladený). Keď zvlášť nemilujete „ohnivosť“, potom ju bude nutné strpieť.

Lekári tibetskej medicíny radia:
Keď sa chceš zotaviť - pi pred jedlom, chceš schudnúť - pi po.

Klasický recept z knihy Vedanske kuchárske umenie vyzerá nasledovne:

5 šálok (1,2 litra) vody
3 lyžičky jemne nastrúhaného čerstvého zázvoru
6 lyžičiek cukru alebo 5 lyžičiek medu
štipka mletého čierneho korenia
4 lyžičky citrónovej alebo pomarančovej šťavy
Narezané lístky mäty (podľa chuti)


Keď namiesto čerstvého zázvoru použijeme sušený, zmenšíme jeho množstvo dva razy, avšak dobu prípravy - dva razy zvýšime.

Prospešný zázvorový čaj si môžeme pripraviť aj v domácich podmienkach. Na jednu šálku treba mať 10- 20 gramov koreňa zázvoru. Ďumbier očistíme a narežeme na jemné kúsky, môžeme ho aj nastrúhať. Zalejeme pohárom vriacej vody. Necháme postáť. Po 10 minútach pridáme trochu mäty, medovky alebo iných bylín, po ďalších 10 minútach čaj podľa chuti doplníme lyžičkou medu a dielikom citrónu.
Miestnosť hneď naplní mámivá, teplá a korenistá vôňa. Získame posilňujúci nápoj, ktorý osvieži ráno oveľa viac ako šálka kávy.

Vlastnosti čaju závisia od množstva zázvoru, ktoré použijeme. Zvyčajne to býva 1 čajová lyžička na 1 pohár vriacej vody. Podľa chuti necháme postáť 20 – 30 minút.
S medom sa pije príjemnejšie. Užívame 3 - 4 krát denne (3 - 4 čajové lyžičky), viac sa neodporúča. Zázvorový čaj pri prechladnutí je správnym prostriedkom, pomáha rýchlejšie vyzdravieť. Zázvor uľahčí oddelenie hlienu, upokojí kašeľ a pálivé podráždenie v krku prejde.

Ochorenia, ktoré lieči zázvor a recepty z neho nepostačí jeden odstavec. Zázvor je mocným prostriedkom zapaľujúcim oheň trávenia, aktivizujúci krvný obeh, látkový metabolizmus a pomáha pri prechladnutí. Čerstvý zázvor je aromaticky s jemnou ostro sladkou chuťou.
Zázvor riedi krv, vďaka čomu sa zlepšuje krvo­zásobenie mozgu a pľúc, preto ho môžu užívať nemocní na zápal priedušiek, zápal pľúc a dokonca prieduškový záduch.
Zázvorový čaj je efektívny prostriedok od nachladnutia s nádchou, napomáha odchádzaniu a rozpusteniu hlienu a aktívne upevňuje imunitu.
Nadto tento nápoj pomáha bojovať so zbytočnou hmotnosťou pokiaľ sa k zázvoru pridá med a citrón, spoja sa odrazu tri chute – ostrá, kyslá a sladká.

 

Zázvorový čaj na schudnutie:

Čajovú lyžica rozdrveného koreňa zázvoru zalejeme pohárom vriacej vody, pridáme čajovú lyžičku medu a dielik citrónu.
Tento nápoj zahŕňa v sebe tri chute - ostrú, kyslú a sladkú a odporúča sa tým, komu v organizme všetko plynie pomaly a len tuk sa hromadí rýchlo.
Koreň zázvoru obsahuje látky, ktoré pridávajú zázvoru jeho korenistú pálčivú chuť. Obe látky zvyšujú prekrvenie a zohrievanie znútra. Následkom tohto sa podnecuje trávenie.

Doporučené množstvo zázvorového čaju na schudnutie:

Veľká termoska (asi 2 litre). Čaj je najlepšie pripraviť ráno, zaliať v termoske a mať pôžitok po šálke čaju celý deň. Čaj pred jedlom - otupuje pocit hladu.
Pridaním cesnaku zosilníte chudnutie a môžete sa účinnejšie uchrániť od zbytočných kilogramov.
- na 2 litrovú termosku
koreň zázvoru veľkosti slivky (okolo 4 cm) a 2 strúčiky cesnaku.

Ochorenia dýchacieho systému

liečime zázvorovým čajom.
Ako prostriedok vyvolávajúci potenie pri prechladnutí s kašľom je najvhodnejšie používať čerstvý zázvor. Suchý zázvor (v prášku) poskytuje efektívnejšie vykašliavanie (vychrchliavanie) a sušiaci účinok, znižuje množstvo hlienu v organizme.
Tibetská medicína obzvlášť doporučuje používanie zázvoru v chladnom ročnom období (pretože to napomáha rovnováhe energií v organizme). Zázvorový čaj nielen lieči ochorenia z prechladnutia, ale tiež upevňuje imunitný systém, odoberá fyzickú a psychickú únavu.

Zázvorový čaj pijeme s medom a citrónom.
Pri všetkých ochoreniach z prechladnutia veľmi pomáha čaj zo zázvoru a sladkého drievka. Prášky zmiešame v rovnakom pomere a zalievame v pomere 1 PL zmesi na pohár vriacej vody.

 

Pri chrípke sa odporúča bengálska zmes :

po 2 g zázvoru, červenej papriky a kurkumy,
varíme 1-2 min v 1 pohári mlieka.
Pijeme 3 krát denne s medom.

Pri angíne sa odporúča vyplachovať hrdlo zázvorovým vývarom.
Pri silnom kašli je vhodný liek zostavený zo zázvorového prášku (na špičku noža) a 1 PL čerstvo nastrúhanej cibule alebo cibuľovej šťavy (užívať po 1 čajovej lyžičke 2-4 razy denne).
Pri čiernom kašli je najlepší prostriedok - zázvorový čaj s citrónom.
Pri prevencii proti chrípke zalievame 1/2 ČL zmesi prášku škorice a zázvoru (pomer 1:1) so štipkou čierneho korenia. Pijeme s medom 1 pohár každé 3 hodiny.

Pri všetkých ochoreniach dýchacej sústavy je veľmi efektívny tzv. joginský čaj:

1 ČL suchého zázvoru,
7 klinčekov,
9 semien kardamonu (najlepšie zeleného),
1 ČL mletej škorice,
1/4 ČL kurkumy.

Zmes dáme do 0,6 l vriacej vody, varíme 10 min, dolejeme 0,2 l mlieka, znovu necháme zovrieť, a necháme chladnúť, dosladíme trstinoým cukrom. Pijeme malými dúškami s rozpusteným maslom a medom 4 razy za deň.

Pri záduchu (astme)
pijeme čaj, pripravený z koreňov deväťsilu ku ktorému pridáme v polovičnej dávke zázvor a sladké drievko, v pomere 1-2 ČL zmesi na 1 pohár vriacej vody.

Pravidelné používanie zázvoru, spravidla prináša radikálne uľahčenie pri prieduškovom záduchu (astma).

Zázvorový čaj s mätou a citrónom:

1,,2 l vody
3 lyžičky. nastrúhaného zázvoru
5 lyžičky medu
4 lyžičky citrónovej alebo pomarančovej šťavy
2 lyžičky čerstvej mäty

Zovrieme vodu, pridáme zázvor, med a premiešame.
Precedíme cez sitko, zo zázvoru sa snažíme vytlačiť maximum tekutiny. Pridáme štipku čierneho korenia a šťavu. Pri konci pridáme trochu čerstvej mäty. Čaj pijeme teplý.

 

Čierny (zelený) čaj so zázvorom.

Čerstvý zázvor narežeme na jemnom strúhadle alebo nasypeme čajovú lyžicu sušeného. Čaj zalievame v čajníku, alebo v termoske. Necháme postáť 20 - 30 minút, scedíme. Krátke tepelné spracovanie zachováva užitočné vlastnosti zázvoru. Takýto čaj je veľmi osožný, má nielen príjemnú sviežu chuť ale aj vôňu, tiež pomáha pri kašľaní, osviežuje. Zázvor je známy antioxidant (spomaľuje, zastavuje okysličovanie), preto požitie šáločky takého čaju denne môžeme považovať ako súčasť boja za čistú žiarivú pleť bez vrások a pevné zdravie v akomkoľvek veku.

 

Zázvorový čaj ( od prechladnutia a depresie)

vriaca voda,
čaj (hocaký, ale lepšie zelený),
zázvor,
možno tiež:
med (v čaji so zázvorom vo veľmi maličkom množstve, štipka!!),
červená paprika (ostrá) alebo čili.

 

Šťava zo zázvoru a melónu

Polovicu melónu kantalucia (Cucumis cantalupensis), 2 Pl zázvoru.
Táto jemná zmes melonu a zázvoru vynikajúco pomôže pri nevolnosti a môže sa hodiť ženám trpiacimi rannou nevolnosťou. Šťavu môžeme doliať sódovou vodou (minerálkou).
Melón a zázvor odšťavíme a zmiešame. Podávame vo vysokom pohári, pijeme malými hltmi.

 

 

 

 

English